News

PS: Presidenti, në 19 prill. Ruçi letër Metës: Hapni procedurat

Procedura për zgjedhjen e Presidentit mund të fillojnë që sot. Ky është opinioni juridik që administrata e Kuvendit i ka dërguar kryetarit Ilir Meta.

Duke interpretuar përcaktimet dhe afatet kushtetuese, shërbimi juridik i Kuvendit shprehet se procedura për zgjedhjen e presidentit duhet të nisë jo më vonë se data 9 korrik, por jo më herët se 13 prilli.

Brenda pak orësh, Ilir Meta ka marrë edhe një letër tjetër për të njëjtën çështje. Kreu i deputetëve socialistë, Gramoz Ruçi i ka kërkuar kryeparlamentarit Meta të mbledhë të enjten paradite konferencën e kryetarëve për të deklaruar menjëherë nisjen e procedurave për zgjedhjen e presidentit dhe për të caktuar datën e seancës së parë të votimit, nga 5 që parashikon gjithësej Kushtetuta.

Ruçi citon kërkesën kushtetuese të votimit të parë jo më vonë se 7 ditë nga nisja e procedurës për zgjedhjen e presidentit dhe propozon datën 19 prill si seancën e parë të votimit.

Çfarëdo të vendosë konferenca e kryetarëve, Edi Rama është i qartë se me kë do ta nisë këtë proces.

“Për çështjen e presidentit ne në radhë të parë duhet të dakordësohemi brenda aksit strategjik PS-LSI dhe në bazë të kësaj dakordësie do të hedhim hapat e mëtejshëm”, ka deklaruar Rama.

Pak kohë më parë, kryeministri ka deklaruar se maxhoranca, megjithëse i ka votat, do të kërkojë konsensus maksimal për kreun e ri të shtetit.

Dhe në këtë kontekst, koha që palët të takohen për çështjen e presidentit përkon me javën më të nxehtë të sezonit të ngarkuar politik.

Në 20 prill skadon afati për regjistrimin e koalicioneve në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe deri tani mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim nuk ka një marrëveshje të dakordësuar zyrtarisht.

Zërat se presidenti i ardhshëm mund të jetë nga radhët e LSI, e ndoshta vetë Meta, bien në kundërshtim me deklaratat e tij se në këtë fushatë do hyjë si kreu i LSI.

Nga juristët një seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit në korrik, është opsioni i vetëm sesi Meta mund edhe të bëjë fushatë, edhe të zgjidhet president brenda kësaj legjislature.

Por a mundet që “xixat” mes koalicionit dhe letra e Ruçit të mërkurën, për nisjen menjëherë të procedurave të zjedhjes së presidentit, të shihen si një prishje e dakordësisë mes PS dhe LSI edhe për këtë çështje?

Një gjë është bërë e dukshme pas dekretimit të Fatmir Xhafës si ministër, presidenti Nishani nuk shihet më dhe aq shtrembër nga selia rozë.

“Unë jam i gatshëm të takohem me kryetarin e PD dhe këdo tjetër, kudo qoftë, tek presidenti e cilido qoftë tjetër që mund të marrë përsipër të bindë kreun e PD se nuk duhet të ketë frikë nga dialogu”, ka thënë Rama.

Edhe zyrtarisht, ftesa për përfshirjen e Nishanit në zgjidhjen e krizës erdhi nga brenda koalicionit. “Duke pasur parasysh figurën tuaj si kryetar shteti dhe autoritetin kushtetues ju drejtohem me kërkesën për të vlerësuar thirrjen e një tryeze të përbashkët të partive parlamentare”, deklaroi kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi.

Basha nuk ka ende një ftesë, por nuk u duk refuzues. “Jo, por kemi diskutuar këtë dhe natyrisht, unë dhe opozita jemi të hapur”, tha Basha.

Ashtu siç ishte paralajmëruar, kalendari nga 12 deri 20 prill po del interesant, si java kur do ndahen fatet e koalicioneve, presidentit dhe vettingut.

Një ish-guvernator meksikan arrestohet për pastrim parash

Një ish-guvernator i Shtetit të Tamaulipas në Meksikë u arrestua në Itali për përfshirje të dyshuar në pastrimin e parave të drogës, sipas një komunikate të zyrës së prokurorit të përgjithshëm në Meksiko.

“Lokalizimi dhe ndalimi i Tomas Jesus Yarrington Ruvalcaba në Itali u bë dje”, vijon komunikata.

Tomas Yarrington, në krye të shtetit të Tamaulipas, në kufi me SHBA-në, në vitet 1999 dhe 2005, ishte në kërkim që prej pesë vitesh.

Ai u bë objekt i një mandat arresti meksikan lëshuar në vitin 2012 për lidhjet e dyshuaar me trafikun e drogës, pas informacioneve të ardhura nga SHBA-ja në maj të vitit 2012 për rreth shtatë milionë dollarë blerje të pasurive të patundshme që u bënë në Teksas.

Avokati i tij amerikan i hodhi poshtë këto akuza në atë kohë duke siguruar se klienti i tij ishte bërë objekt i një sulmi politik.

Basha: Ilir, mirësenaerdhe! Por… qeveri teknike

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, në fjalimin e tij të radhës nga çadra e protestës ka përshëndetur qëndrimin e mbajtur nga kryetari i LSI, Ilir Meta për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

“Një nga dy partnerët e koalicionit bëri dje një zgjedhje. Nëse kjo zgjedhje është e sinqertë, ajo mirësevjen tek Shqipëria dhe shqiptarët të parët”, ka thënë Basha.

Ai ka paralajmëruar kryeministrin duke thënë se, “pengesa e vetme që vendos pushtetin mbi interesat publike ka orën e fundit për të reflektuar”.

“Asnjë pazar nuk mund dhe nuk do të luhet me fatin e zgjedhjeve të lira e të ndershme”, ka thënë Basha.

Tetë vjet në NATO, Nishani: Shqipëria, tani një vend që prodhon siguri

Presidenti Bujar Nishani ka uruar 8-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, ku shprehet se nga një vend i konsumimit të sigurisë, vendi ynë tashmë është prodhues i sigurisë.

“Tetë vite më parë, Shqipëria arriti të bëhej me meritë pjesë e Aleancës më të madhe politike-ushtarake që ka njohur njerëzimi, duke u shndërruar në saje të reformave të ndërmarra, edhe të mbështetjes së pakursyer të aleatëve tanë, veçanërisht të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nga një vend konsumues të sigurisë, në një vend që jo vetëm prodhon siguri, por jep kontributin e vet të qenësishëm në ruajtjen, lartësimin dhe promovimin e vlerave dhe parimeve botërore të hapësirës së lirisë e demokracisë anembanë botës”, thuhet në mesazhin e Nishanit.

Për kreun e shtetit, anëtarësimi i Shqipërisë në NATO në 2009 është arritja më e madhe historike “dhe merita e suksesi u takon të gjithëve që kontribuuan e vazhdojnë të kontribuojnë me dinjitet, duke bërë që flamuri kuq e zi të valëvitet krenar në Bosnje dhe Hercegovinë, Irak, Afganistan kudo ku trupat paqeruajtëse dhe misionet e Aleancës shërbejnë me profesionalizëm e përkushtim”.

Si Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, z. Nishani shpreh bindjes se ushtarakët e meritojnë plotësisht respektin e besimin e popullit.

Dalin patentat e reja, ja çfarë do të ndodhë me të vjetrat

Ka nisur zyrtarisht përdorimi i patentave të reja për drejtuesit e mjeteve.

Lejet e drejtimit kanë një kategorizim më të detajuar të mjeteve që u përkasin, ashtu si dhe më shumë elemente sigurie. Një prej ndryshimeve përcakton kategori të veçantë për mjetet me kambio automatike apo manuale, transmeton Report Tv.

Drejtoria e Transportit Rrugor nga marsi ka nisur pajisjen e drejtuesve të mjeteve me patentat e reja. Lejet e reja kanë një kategorizim më të detajuar për drejtues të mjeteve të ndryshme nga ato të deritanishmet, ashtu si dhe kanë më shumë elemente sigurie.

Drejtoria e përgjithshme e Transportit Rrugor ka nisur shpërndarjen e patentave të reja për drejtuesit e mjeteve që pajisen për herë të parë me leje drejtimi.

Lejet aktuale që janë në qarkullim do të vijojnë të jenë të vlefshme deri në datën e tyre të skadencës. Vetëm atëherë patenta e vjetër do të zëvendësohet me modelin e ri të sapo hedhur në qarkullim.

“Stratfor”: Rusia po përgatit kaos në Ballkan

“Rusia po përgatit kaos në Ballkan”, paralajmëron kompania private amerikane e inteligjencës, “Strategic Forecasting”, e cila merret me analizat gjeopolitike dhe parashikime.

Pas një shqyrtimi të kujdesshëm të situatës, “Stratfor” ka dalë në përfundimin se Moska do të përpiqet t’i shfrytëzojë ndasitë në rajonin që ka qenë traidicionalisht bazë për garat mes fuqive të mëdha.

Ndikimin e saj, ajo do të vazhdojë ta shtrijë, ose të paktën do të përpiqet, në disa prej zonave më të trazuara të Ballkanit Perëndimor, përfshirë Serbinë, veriun e Kosovës, Malin e Zi dhe Maqedoninë.

Me ushqimin e tensioneve në rajon, Rusia – argumenton “Stratfor”, – mund të projektojë një seri krizash tepër sfiduese për Perëndimin.

Artikulli i saj analizë me titullin “Rusia ngacmon folenë e grerëzave” kujton se, gjatë dy viteve të fundit, ndikimi rus në Serbi është rritur në mënyrë fare të qartë.

Tani që Kosova flirton me idenë se forcat e saj të armatosura të sigurisë mund të shndërrohen lehtësisht në një ushtri të vërtetë, marrëdhëniet me Serbinë po kalojnë në një tjetër ashpërsim, e nëse vazhdojnë kështu, Moska – profetizon “Stratfor”, – do të shfrytëzojë momentin për të krijuar një ngërç të plotë në terren.

Të njëjtën gjë u përpoq të bënte në fund të fundit edhe në Malin e Zi, qeveria e të cilit akuzoi hapur forcat ruse të sigurisë për komplotin e vrasjes së Milo Djukanoviçit pak përpara zgjedhjeve parlamentare të tetorit, me shpresën se kështu do të devijohej përpjekja e anëtarësimit në NATO.

Sa për Maqedoninë, – thekson artikulli, – ajo është prè e një fushate intensive dezinformimi të Moskës.

Një i vdekur dhe 14 të plagosur pas sulmit në një klub nate

Të paktën një person u vra dhe 14 të tjerë u plagosën sot pas hapjes zjarr nga persona të armatosur në një klub nate në Cincinnati, në veri të SHBA-së, sipas policisë që përjashtoi pistën terroriste.

“Ende nuk dihen motivet e kësaj ngjarjeje, por nuk ka informacione që kjo ngjarje të ketë lidhje me terrorizmin”, shkruan zëvendësshefi i policisë së Cincinnatit, Paul Neudigate, në rrjetin social Twitter.

Policia e qytetit të Ohajos kishte njoftuar më herët për të paktën dy persona përgjegjës të sulmit, por Paul Neudigate është shpehur më vonë në lidhje me këtë informacion në rrjetin social: “Vetëm një person dihet për momentin, por do të hetojmë nëse ka të tjerë të përfshirë”, shkruan ai në rrjetin social.

“Qindra të rinj ndodheshin në këtë klub nate ku ndodhi ngjarja”, sipas policisë së Cincinnatit që ka regjistruar 14 të plagosur dhe një të vdekur si pasojë e këtij sulmi.

SHBA: Trump nuk mbështet veprimet e PD

Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklarojnë se asnjë prej çështjeve të mprehta të aktualitetit politik në vend nuk duhet të jetë shfajësim për bojkotin e Parlamentit, bllokimin e zgjedhjeve dhe Reformës në Drejtësi.

Në përgjigje të interesimit të Top Channel, ambasada amerikane në Tiranë tha se administrata e Trump nuk e mbështet protestën e Partisë Demokratike. SHBA apelon për dialog mes palëve.

Pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Lulzim Basha ka deklaruar se ka marrë mbështetje për kauzën e opozitës, gjatë takimeve me zyrtare të administratës se Presidentit Trump si edhe me senatorë e kongresmenë.

Top Channel iu drejtua ambasadës së Shteteve të Bashkuara ne në Tiranë dhe e pyeti se në çadër zoti Basha duket se pretendon se ka mbështetjen e administratës Trump për protestën e PD. A është kjo e vërtetë?

Përgjigjja e një prej zëdhënësve të Ambasadës ishte kjo: “Jo. Qeveria e Shteteve te Bashkuara mbështet zgjedhje të lira dhe të ndershme, dekriminalizimin dhe luftën kundër narkotikëve, por këto çështje nuk duhet të përdoren si shfajësime për të bojkotuar Parlamentin, për të bllokuar zgjedhjet, apo për të vonuar zbatimin e reformës së gjyqësorit. Nxisim dialogun midis qeverisë dhe opozitës për t’i zgjidhur këto”.

Sulmi në Londër, 7 të arrestuar

Shtatë persona janë arrestuar nga policia britanike në lidhje me sulmin tronditës të një dite më parë në Londër.

Me qindra detektivë kanë punuar përgjatë gjithë natës e kanë bastisur të paktën 6 banesa. Hetimet u përqendruan në zonën e Birmingemit, por kontrollet vazhdojnë edhe në pjesë të tjera të qytetit. Zyrtarë të lartë të policisë pohuan se bindja e tyre është që atentatori ka vepruar i vetëm, i frymëzuar nga terrorizmi ndërkombëtar, megjithatë po shohin edhe për bashkëpunëtorë të mundshëm.

Mark Rowley, shef i antiterrorist në Londër, u shpreh: “Hetimet sigurisht vazhdojnë dhe ka zhvillime të reja përgjatë gjithë kohës. Ne mbetemi të fokusuar tek motivi i këtij personi, përgatitja dhe njerëzit e lidhur me të. E pranoj se mediat po bëjnë progres në identifikimin e sulmuesit, por unë do t’ju kërkoj që emri i tij të mos bëhet publik përsa kohë jemi në një fazë delikate të hetimit dhe ende po kryejmë bastisje e arrestime”.

Kryeministrja britanike Theresa May e quajti sulmin e së mërkurës produkt të një “mendjeje të sëmurë” dhe një goditje ndaj vlerave të lirisë, demokracisë dhe lirisë së fjalës. Ajo shtoi se Mbretëria e Bashkuar nuk do të dorëzohet përpara terrorit, për këtë arsye dhe këmbënguli që Parlamenti të enjten ta rinisë punën si normalisht.

Autoritetet mendojnë se e dinë cili është ky njeri dhe se agresori është frymëzuar nga terrorizmi ndërkombëtar dhe ai i lidhur me Islamin. Sulmuesi përplasi një makinë mbi këmbësorët në urën e Uestminsterit dhe goditi me thikë policin përpara Parlamentit. Ai vetë u qëllua për vdekje nga efektivët në terren, vetëm pak metra larg kullës ikonë të Big Benit. Episodi i dhunës në zemër të Londrës shkaktoi 4 të vdekur, përfshirë dhe vetë autorin, dhe 40 të plagosur, disa prej të cilëve janë në gjendje të rëndë.

Mjekët që e panë situatën nga afër thonë se disa prej plagëve ishin “katastrofike”. Në mesin e të lënduarve janë tre adoleshentë francezë, që ishin në një udhëtim të shkollës, dy turistë rumunë dhe dy vajza italiane. Mënyrën e sulmit ekspertët e lidhin me ISIS-in dhe heqin paralele me masakrën e Nisës apo sulmin e natës së Krishtlindjeve në Berlin. Ngjarja e Londrës duket se vë në zbatim udhëzimet e Al Kaedës dhe Shtetit Islamik, të përcjella përmes videove dhe manualeve të detajuara. Instruktorët shpjegojnë aty çfarë arme duhet zgjedhur për sulmet e si duhet mbajtur.

Atentati erdhi në ditën kur kujtohet 1-vjetori i sulmeve të Brukselit, duke u kthyer kështu në një kujtesë të pranisë së terrorizmit dhe faktit që ai mund të manifestohet në forma të ndryshme.

Xhafaj: Akuzat ndaj meje, shpifje të ulëta

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj ka reaguar lidhur me akuzat e bëra ndaj tij ditët e fundit.

Përmes një deklarate për shtyp, Xhafaj është shprehur se akuzat në fjalë janë shpifje në dëm të figurës së tij.

“Mbi personin tim ka nisur një fushatë shpifjesh dhe balte. Akuzat ndaj meje janë shpifje të ulëta, të fabrikuara dhe pa asnjë lidhje me realitetin”, ka deklaruar Xhafaj.

Ai ka mohuar që të ketë ushtruar funksione në strukturat e ish-regjimit komunist. “Asnjë ditë nuk kam shërbyer në strukturat e sigurimit të shtetit dhe në organet e hetimit që ishin pjesë e Ministrisë së Brendshme”, ka thënë Xhafaj. Ai i ka cilësuar si “të pavërteta” pretendimet e dy personave se i ka dhunuar në vitin 1986. “Ndihem i keqardhur për mënyrën se si dy individët që kanë ngritur këto akuza ndaj meje janë keqpërdorur”, ka vijuar Xhafaj, i cili nuk ka kursyer as opozitën në reagimin e tij.

“Kryetari i opozitës ripërtyp në publik akuza dhe shpifje të moçme të shefit të tij politik. Akuzat riaktivizohen sa herë më besohet një detyrë me rëndësi”, ka shtuar Xhafaj.

Advertisement
Advertisement

EDITOR PICKS