Kinema

“Logan” kalon “50 hijet e Grejit”

Zakonisht filmat që kanë në qendër superheronjtë pësojnë një rënie të audiencës nga e premtja e premierës në shfaqjen e tyre të së shtunës. Por ky nuk është rasti i filmit “Logan”.

Seria e tretë që mban firmën e prodhimeve “Marvel” ka mbledhur rreth 33 mln $ në premierën e së premtes, 32 mln $ gjatë së shtunës dhe parashikimet thonë se pas mbrëmjes së të dielës  “Logan” do të arkëtojë në total 85.2 mln usd, duke kaluar “50 hijet e Greit’, i cili kur u shfaq premierë në 2015, mundi të siguroje 85 mln dollarë nga arkëtimet.

Në të ardhmen e afërt, “Logan”, interpretuar nga Hugh Jackman, është i lodhur dhe tashmë pa fuqitë e tij të mbinatyrshme, kujdeset për një Profesor X në një vend te fshehur jashtë kufirit Meksikan. Por tentativa e tij për t’u fshehur nga bota merr fund kur një mutant i ri ndiqet nga forcat e errëta.

“Logan” ka marre një vlerësim të konsiderueshëm të audiencës, e cila i ka dhënë 8.9 nga 10 maksimale. Aktualisht ky film po shfaqet në 4.071 kinema në mbarë botën, ndërsa në Shqipëri projeksionet e tij janë pjesë e rrjetit të kinemave Imperial.

“Moonlight” i befason të gjithë, “Oscar” si filmi më i mirë

Filmi “Moonlight” ka triumfuar në edicionin e 89 të “The Academy Awards”, duke rrëmbyer çmimin “Oscar” si “Filmi më i mirë”.

Ceremonia madhështore është mbyllur me një gafë të madhe nga drejtuesit, të cilët kanë lexuar fillimisht zarfin duke shpallur fitues “La La Land”, por më pas është saktësuar gjithçka dhe fituesi ishte “Moonlight”.

Casey Affleck është shpallur “Aktori më i mirë” për interpretimin e tij në rolin e Lee Chandler në filmin “Manchester by the Sea”. Një personazh me një dramë të fortë të brendshme që jeton me të shkuarën e tij tragjike teksa i duhet të ngushëllojë nipin e tij për humbjen e babait.

Ndërkohë çmimi “Aktorja më e mirë” ka shkuar për Emma Stone, e cila interpreton rolin e Mias, një vajzë e ardhur në Los Angelos duke kërkuar rrugën e saj të suksesit si aktore. Shpesh do jetë e vështirë për të të balancojë pasionin për profesionin që ka zgjedhur dhe dashuria për Sebastian.

Ishte Mahershala Ali ai i cili rrëmbeu “Oscar”-in e parë në edicionin e 89 të “The Academy Awards” si “Aktori më i mirë joprotagonist”, për interpretimin e tij në “Moonlight”.

Të nominuar për këtë çmim ishin edhe Jeff Bridges, Hell or High Water; Lucas Hedges, Manchester by the Sea, Dev Patel, Lion, si dhe Michael Shannon, Nocturnal Animals.

Ali interpreton Juanin, një shpërndarës droge në Miamin e viteve ’80. Ndonëse shfaqet vetëm në pjesën e parë të filmit, personazhi i fuqishëm e spikat Mahershala Ali.

Çmimin për “Dokumentarin më të mirë” e mori “O. J.: Made in America”. Një dokumentar i regjisorit Ezra Edelman i bazuar në gjyqin, me gjasa më të bujshëm të fundit të shekullit 20 në Shtetet e Bashkuara. Historia e O.J Simpson e rrëfyer nga ngritja e karrierës së tij si një yll i futbollit amerikan, tek akuzat për vrasjen e ish-gruas dhe mikut të saj. Një rrëfim mbi krimin, mediat, famën e ligjin i treguar hollësishëm për më se 8 orë në këtë dokumentar të ndarë në seri.

Të nominuar për këtë çmim ishin edhe “Fire at Sea”; I Am Not Your Negro; Life, Animated; 13th.

Viola Davis ishte ajo që mori çmimin si “Aktorja më e mirë joprotagoniste”, për interpretimin e saj në filmin “Fences”. Ajo vjen në rolin e Rose Maxson, një bashkëshorte dhe mama e dedikuar, e cila përpiqet të mbështesë ambiciet e të birit, shpesh duke patur konflikte me të shoqin.

Të nominuar për këtë kategori ishin edhe Naomie Harris, Moonlight; Nicole Kidman, Lion; Octavia Spencer, Hidden Figures; Michelle Williams, Manchester by the Sea.

Çmimin për “Filmin më të mirë të huaj” e mori “The Salesman”. Ky është një prodhim iranian nga regjisori Asghar Ferhadi, fitues i çmimit “Oscar” për filmin “Ndarja”, 5 vite më parë. Filmi dramatik tregon historinë e një çifti iranian të detyruar të shpërngulet në një apartament të ri pas një akti dhune ndaj tyre. Ata vendosin mos të denoncojnë rastin, por gjendja e tyre emocionale përkeqësohet aq sa Emad, bashkëshorti, vendos të shqyrtojë vet çështjen në kërkim të hakmarrjes.

Të nominuar për këtë çmim ishin edhe Land of Mine; A Man Called Ove; Tanna dhe Toni Erdmann.

“Zootopia” ishte filmi i animuar i vlerësuar si më i miri, duke rrëmbyer një “Oscar”. Në qytetin Zootopia jetojnë 64 specie të ndryshme gjitarësh. Gjatë investigimit të një çështje, agjentja e policisë Judi, një lepur do të bashkohet me dhelprën Nick. Shoqëria midis të dyve do të thyej hamendësimin tradicional se gjitari e gjahu nuk mund të shoqërohen. Realizuesit e këtij filmi janë Byron Howard, Rich Moore dhe Clark Spencer.

Filmat e tjerë të nominuar për këtë çmim ishin edhe Kubo and the Two Strings; Moana; My Life as a Zucchini dhe The Red Turtle.

“Kënga më e mirë origjinale” shkon për “City Of Stars”; “Kolona zanore më e mirë”, çmimi për “Drejtorin artistik” dhe atë të “Fotografisë” ishin për “La La Land”.

Skenari më i mirë i përshtatur” shkoi për “Moonlight”, ndërsa “Skenari më i mirë origjinal” për filmin “Manchester by the Sea”.

Kaos në Oscar – “Moonlight” filmi më i mirë, “La La Land” fituesi tjetër

“Moonlight” u shpall filmi më i mirë i Oscarit pas një gafe historike, që i dha gabimisht çmimin më prestigjioz të kinemasë favoritit “La La Land”, i cili u largua me gjashtë statuja.

Dështim epik për këtë ceremoni të zakonshme, aktorja legjendare, Faye Dunaway, përkrah Warren Beatty, ka lexuar gabimisht në skenën e ”Dolby Theatre” emrin e filmit.

I gjithë ekipi i komedisë muzikore “La La Land” është ngjitur në podium dhe producentët kanë filluar me falenderimet e tyre para se të lajmërohej se fituesi i vërtetë ishte në të vërtetë “Moonlight”.

“Ka një gabim, “Moonlight”, jeni ju që keni fituar çmimin e filmit më të mirë”, theksuan personat në skenë.

Një prej producentëve të “La La Land”, me shumë klas u shpreh se ishte i nderuar t’i jepte statujën që e besoi si të tijën miqve të tij të “Moonlight”.

“Është për të ardhur keq për këtë që ndodhi”, deklaroi animatori Jimmy Kimmel gjatë konfuzionit që u krijua në skenën e Dolby Theatre, ku ekipet e dy filmave u përshëndetën gjatë zbritjes së njërit dhe ngjitjes së tjetrit.

Warren Beatty shpjegoi menjëherë se kartoni që ai kishte lexuar mbante emrin “Emma Stone, La La Land”, gjë që Jimmy Kimmel e konfirmoi menjëherë.

“Moonlight”, xhiruar për vetëm 1,5 milionë dollarë me një grup aktorësh me ngjyrë, është antitezë e romantikes dhe ëndrrës “La La Land” dhe shënon një kthesë me 180 gradë pas polemikave të shumta për mungesë të diversitetit në Oscars këto dy vitet e fundit.

Nominimet për çmimet Oscar në kategoritë kryesore

E duke qenë se shumë pak na ndan nga zhvillimi i ceremonisë së shumëpritur të çmimeve Oscars,  më poshtë po ju publikojmë listën me nominimet në kategoritë kryesore. Çmimet më prestigjioze amerikane për kinemanë do të jepen më 26 shkurt në Hollivud.

– Filmi më i mirë –

“Arrival”

“Fences”

“Hacksaw Ridge”

“Hell or High Water”

“Hidden Figures”

“La La Land”

“Lion”

“Manchester by the Sea”

“Moonlight”

– Regjisori më i mirë –

Denis Villeneuve – “Arrival”

Mel Gibson – “Hacksaw Ridge”

Damien Chazelle – “La La Land”

Kenneth Lonergan – “Manchester by the Sea”

Barry Jenkins – “Moonlight”

– Aktori më i mirë –

Casey Affleck – “Manchester by the Sea”

Andrew Garfield – “Hacksaw Ridge”

Ryan Gosling – “La La Land”

Viggo Mortensen – “Captain Fantastic”

Denzel Washington – “Fences”

– Aktorja më e mirë –

Isabelle Huppert – “Elle”

Ruth Negga – “Loving”

Natalie Portman – “Jackie” as Jackie Kennedy

Emma Stone – “La La Land” as Mia Dolan

Meryl Streep – “Florence Foster Jenkins”

– Aktori më i mirë në rolin e dytë –

Mahershala Ali – “Moonlight” as Juan

Jeff Bridges – “Hell or High Water”

Lucas Hedges – “Manchester by the Sea”

Dev Patel – “Lion”

Michael Shannon – “Nocturnal Animals”

-Aktorja më e mirë në rolin e dytë –

Viola Davis – “Fences”

Naomie Harris, “Moonlight”

Nicole Kidman, “Lion”

Octavia Spencer, “Hidden Figures”

Michelle Williams, “Manchester by the Sea”

– Filmi më i mirë i huaj –

“Land of Mine” (Danimarkë)

“A Man Called Ove” (Suedi)

“The Salesman” (Iran, bashkëprodhim francez)

“Tanna” (Australi)

“Toni Erdmann” (Gjermani)

– Filmi më i mirë i animuar –

“Kubo and the Two Strings”

“Moana”

“My Life as a Zucchini ”

“The Red Turtle ”

“Zootopie”

Filmi ‘Home’ triumfon në BAFTA

Filmi “Home”, i realizuar si bashkëprodhim mes Kosovës dhe Britanisë së Madhe, ka marrë çmimin për filmin më të mirë të shkurtër britanik, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “BAFTA” për vitin 2017.

Filmi ka fituar në kategorinë e filmit të shkurtër duke lënë pas filmat “Consumed”, “Mouth of Hell”, “Standby” dhe “The Party”.

“Home” bën fjalë për një familje që gjendet në situata të njëjta si refugjatët e vendeve të Lindjes. Filmi, xhirimet më të mëdha të të cilit janë bërë në Kosovë, flet për një familje që bëhet viktimë e zhvillimeve pa fajin e saj, për t’u gjendur në situata të ngjashme me refugjatët e vendeve të Lindjes.

Regjia vjen nga Daniel Mulloy, ndërsa pjesë e ekipit ishin aktorja Arta Dobroshi, Shpat Deda, Zaki Ramadani, Eroll Bilibani, Mrinë Godanci, Elmedina Morina, Sally Campbell, Davud Karbassioun, Andrés des Rochers etj.

Producenti i filmit, Shpat Deda është shprehur i ngazëllyer me këtë çmim.

“Pa tekst! Ky çmim po vjen #Home (Në shtëpi)!!! Urime të gjithëve të përfshirë në Kosovë dhe Britani të Madhe! #Bafta2017 #Britishshortfilm #Win”, ka shkruar Deda në Facebook.

Ndërkohë, urime të përzemërta për të gjithë ekipin realizues të filmit “Home”, ka bërë edhe presidenti i Kosovës, Thaçi.

“Urime të përzemërta të gjithë ekipit realizues të filmit “Home”, bashkëprodhim ky britaniko-kosovar, për marrjen e çmimit “Filmi më i mirë Britanik i Metrazhit të Shkurtër” në edicionin e 70-të jubilar të Akademisë prestigjioze Britanike të Filmit dhe të Arteve Televizive (BAFTA). Republika jonë e re po vazhdon të shënojë suksese në arenën ndërkombëtare. Dje, xhudistet tona u stolisën me medalje të artë dhe të bronztë në Paris, ndërkaq kineastët tanë sot morën të artën e tyre në Londër”, shkroi Thaçi.

Ja lista e plotë e fituesve të “Bafta”-s…

Outstanding British film

American Honey
Denial
Fantastic Beasts and Where to Find Them
FITUES: I, Daniel Blake
Notes on Blindness
Under the Shadow

EE Rising Star award

Anya Taylor-Joy
Laia Costa
Lucas Hedges
Ruth Negga
FITUES: Tom Holland

Best make up & hair

Doctor Strange
FITUES: Florence Foster Jenkins
Hacksaw Ridge
Nocturnal Animals
Rogue One: A Star Wars Story

Best original music

Arrival
Jackie
FITUES: La La Land
Lion
Nocturnal Animals

Best costume design

Allied
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Florence Foster Jenkins
FITUES: Jackie
La La Land

Best sound

FITUES: Arrival
Deepwater Horizon
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hacksaw Ridge
La La Land

Best British short animation

The Alan Dimension
FITUES: A Love Story
Tough

Best British short film

Consumed
FITUES: Home
Mouth of Hell
The Party
Standby

Best editing

Arrival
FITUES: Hacksaw Ridge
La La Land
Manchester by the Sea
Nocturnal Animals

Best production design

Doctor Strange
FITUES: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hail, Caesar!
La La Land
Nocturnal Animals

Best documentary

FITUES: 13th
The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years
The Eagle Huntress
Notes on Blindness
Weiner

Best film not in the English language

Dheepan
Julieta
Mustang
FITUES: Son of Saul
Toni Erdmann

Best adapted screenplay

Arrival
Hacksaw Ridge
Hidden Figures
FITUES: Lion
Nocturnal Animals

Best supporting actress

Hayley Squires (I, Daniel Blake)
Michelle Williams (Manchester by the Sea)
Naomie Harris (Moonlight)
Nicole Kidman (Lion)
FITUES: Viola Davis (Fences)

Best animated film

Finding Dory
FITUES: Kubo and the Two Strings
Moana
Zootropolis

Best special visual effects

Arrival
Doctor Strange
Fantastic Beasts and Where to Find Them
FITUES: The Jungle Book
Rogue One: A Star Wars Story

Best debut by a British writer, director or producer

The Girl With All the Gifts – Mike Carey (writer), Camille Gatin (producer)
The Hard Stop – George Amponsah (writer/director/producer), Dionne Walker (writer/producer)
Notes on Blindness – Peter Middleton (writer/director/producer), James Spinney (writer/director), Jo-Jo Ellison (producer)
The Pass – John Donnelly (writer), Ben A Williams (director)
FITUES: Under the Shadow – Babak Anvari (writer/director), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (producers)

Best supporting actor

Aaron Taylor-Johnson (Nocturnal Animals)
FITUES: Dev Patel (Lion)
Hugh Grant (Florence Foster Jenkins)
Jeff Bridges (Hell or High Water)
Mahershala Ali (Moonlight)

Outstanding British contribution to cinema
Curzon Cinemas

Best original screenplay

Hell or High Water
I, Daniel Blake
La La Land
FITUES: Manchester By the Sea
Moonlight

Best cinematography

Arrival
Hell or High Water
FITUES: La La Land
Lion
Nocturnal Animals

Best actor

Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)
FITUES: Casey Affleck (Manchester by the Sea)
Jake Gyllenhaal (Nocturnal Animals)
Ryan Gosling (La La Land)
Viggo Mortensen (Captain Fantastic)

Best director

Denis Villeneuve (Arrival)
Ken Loach (I, Daniel Blake)
FITUES: Damien Chazelle (La La Land)
Kenneth Lonergan (Manchester By the Sea)
Tom Ford (Nocturnal Animals)

Best actress

Amy Adams (Arrival)
Emily Blunt (The Girl on the Train)
FITUES: Emma Stone (La La Land)
Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)
Natalie Portman (Jackie)

Best film

Arrival
I, Daniel Blake
FITUES: La La Land
Manchester by the Sea
Moonlight

Bafta fellowship

Mel Brooks.

Çmimet “Bafta”, tjetër sukses për “La La Land”

Muzikali “La La Land” dominoi ceremoninë më të rëndësishme të çmimeve kinematografike në Britaninë e Madhe, duke forcuar pozitat e tij si filmi favorit për të rrëmbyer Oskarin.

Ai u vlerësua si filmi më i mirë i vitit, ndërsa Emma Stone dhe Damien Chazelle rrëmbyen trofetë e aktores dhe regjisorit më të mirë. Në total, muzikali fitoi 5 çmime, përfshirë ato për kinematografinë dhe muzikën origjinale.

Përgjatë ceremonisë nuk munguan referencat për Presidentin e ri të SHBA-së, Donald Trump, i cili ka ngjallur kundërshti të mëdha me planet e tij për të ndërtuar një mur në kufirin me Meksikën e për të kufizuar emigracionin.

“Në një kohë të tillë kaq përçarëse mendoj se është diçka shumë e veçantë që jemi mbledhur së bashku për të festuar dhuratën pozitive të kreativitetit dhe mënyrën se si ai mund të tejkalojë kufijtë dhe t’i bëjë njerëzit të ndihen më pak të vetmuar”, tha Emma Stone.

“La La Land”, që tregon historinë e një aspiranteje për aktore dhe një pianisti “jazz”-i, të cilët janë në kërkim të famës në Hollivud, ishte kandiduar për 11 çmime Bafta. Suksesi në këtë ceremoni pason atë të Golden Globe. Muzikali ka një numër rekod nominimesh për çmim Oskar, plot 14 të tilla.

Casey Affleck triumfoi në kategorinë e aktorit më të mirë për rolin e tij në dramën familjare “Manchester by the Sea”.

Festivali ndërkombëtar i Filmit në Berlin, 400 filma nga 70 shtete

Filmi francez “Django”, një rrëfim për kitaristin e xhazit, Django Reinhardt, me regji të Etiennea Comara, çeli mbrëmjen e djeshme festivalin e 67-të ndërkombëtar të filmit, në Berlin të Gjermanisë.

Film është i bazuar në historinë e vërtetë të kitaristit të xhazit, Django Reinhardt, i deyturar të arratiset në Francë gjatë luftës së dytë botërore në vitin 1943.

Këtë vit në festivalin Berlinale do të garojnë gjithsej 18 filma, ndërsa çmimi Ariu i Artë do të ndahet më 18 shkurt, në ditën e fundit të festivalit, në të cilin do të shfaqen 400 filma nga 70 shtete të ndryshme.

Juria profesionale kryesohet nga regjisori holandez Paul Verhoeven, i njohur për filmat Hollywodian, “Robocop”, “Total Recall” dhe “Basic Instict”. Disa filma shfaqen jashtë seksioneve tradicionale të festivalit, në atë që njihet si seksioni “Berlinale Special”. Ndër këto premiera bën pjesë edhe filmi “I riu Karl Marks”, me regji të Raoul Peck, i lindur në Haiti.

Një forum i posaçëm u kushtohet dhe artistëve të rinj, të cilët gjatë ditëve të festivalit kanë mundësi të shkëmbejnë mendime dhe ide me kineastë me përvojë nga bota e madhe e filmit.

FIFTY SHADES DARKER

Teksa Christian lufton me djajtë brenda tij, Anastasia duhet të përballet me zemërimin dhe lakminë e femrave që kishin vendin e saj më parë.

Titulli origjinal: Fifty Shades Of Grey 2: Fifty Shades Darker
Filmi fillon: 09.02.2017
Zgjatja e filmit: 115 Minuta
Shteti/Viti: USA/2016
Lloji: Dramë, Erotik
Aktorë: Jamie Dornan, Dakota Johnson, Kim Basinger, Luke Grimes
Regjisori: James Foley

Një puthje Fast and Furious

Gjatë një pushimi të Super Bowl është publikuar edhe trajleri i ri nga filmi “Fast and Furious 8”. Klipi një minutësh na jep detaje më shumë se çfarë do të ndodhë në betejën epike që do të jetë me e madhe se sa pritej.

Hobbs, i luajtur nga Dwayne Johsnon dhe Deckard, nga Jason Statham, do të kenë një përballje të paharrueshme.

Trajleri i ri tregon se si ata jo vetëm do të tregojnë mjeshtëritë në ndeshje, por edhe se si tallen me njëri tjetrin. Hobbs dëshiron të dije se pse uështë në një dhomë me Derckard, por ky i fundit i thotë se T-shirt i tij i vogël mund t’i ndërpresë qarkullimin e gjakut në tru. Megjithatë të qeshurat nuk mbarojnë këtu, pasi ata janë urdhëruar të punojnë bashkë.

Por kjo nuk do të jetë e vetmja histori e çuditshme. Charlize Theron do të shfaqet në film si Cipher, një grua manipulative që josh Dom në botën e krimit. Njerëzit e afërt të tij, përfshi dhe Letty, e kuptojnë që ai nuk është më i njëjti.

Pedro Almodovar president i Festivalit të Kanës

Mes Pedro Almodovar dhe Festivalit të Kanës është një lidhje shumë e fortë. Për këtë në prag të edicionit të 70 -të (17-18 maj), regjisori ikonë e kinemasë spanjolle, është thirrur në rolin e presidentit të jurisë.

Më parë, pesë filma të tij kanë qenë në konkurs “Gjithçka mbi nënën time”, “Volver”, “Përqafimet e copëtuara”, “Lëkura ku jetoj”, ndërsa “Edukimi i keq”, ishte filmi hapës në 2004.

Almodovar ka bërë pjesë në jurinë e konkursit në 1992, të drejtuar nga Gerard Depardieu. “Jam i lumtur të festoj 70 vjetorin e Kanës duke patur një rol shumë të privilegjuar”, deklaroi ai. “I jam mirënjohës festivalit, i nderuar për të marrë detyrën dhe ndiej që tani një lloj ankthi. Të kryesosh jurinë eshtë një përgjegjësi e madhe dhe uroj të jem në lartësinë e duhur. Mundem vetëm t’iu siguroj se do t’i dedikoj shpirtin dhe trupin impenjimit tim që përfaqëson edhe një kënaqësi dhe në të njëjtën kohë një privilegj.

“Për 70 vjetorin e saj Kana është e lumtur të mirëpresë një artist unik që gëzon një popullaritet të gjerë. Vepra e tij i përket historisë së kinemasë përgjithmonë. Një besnikëri e gjatë e lidh Pedron me festivalin. Nëpërmjet pranisë së këtij të apasionuari pas filmit, që kurrë nuk pushon për të festuar magjinë e kinemasë dhe të rikujtojë mjeshtrat si Sirk, Franju, Hitchcock dhe Buñuel, Kana feston një autor të madh ndërkombëtar dhe një Spanjë moderne dhe të lirë”, kanë thënë Pierre Lescure, kryetar i Festivalit dhe delegati i përgjithshëm

Advertisement
Advertisement

EDITOR PICKS