Saturday, May 27, 2017

Latest

5 gjyqtarët që kanë në dorë fatin e zgjedhjeve

Kolegji Zgjedhor ka vendosur me short trupën gjykuese që do të shqyrtojë kërkesën e PAA, mbështetur nga Partia Demokratike dhe opozita për rrëzimin e datës 18 qershor për zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare, pasi listat e kandidatëve për deputetë sipas tyre janë dorëzuar jashtë afateve. Nga shorti rezultoi që anëtarët e trupës gjykuese që do të shqyrtojnë padinë e opozitës do të jenë: Tomor Shkreli, Gjin Gjoni, Sotiraq Lubonja, Ridvan Hado dhe Artur Malaj.

Relatori i padisë do të jetë Gjin Gjoni, gjyqtari nuk ka qenë i pranishëm në momentin e hedhjes së shortit, ndërsa ka autorizuar një nga sekretaret, Dafina Morinën për shortin për të tërhequr goglat.

Nga tërheqja e goglave ka rezultuar se Gjin Gjoni do të jetë gjyqtar dhe relatori i çështjes së Partisë Demokratike.

Tashmë fati i datës 18 qershor është në duart e trupës gjykuese me relator Gjin Gjonin, një nga emrat më të anatemuar nga politika.

Opozita ka bojkotuar zgjedhjet e 18 qershorit, ndërsa kërkon me çdo kusht qeveri teknike, pasi sipas saj është garancia e vetme që procesi të jetë i lirë.

5 anëtarët e trupës gjykuese janë;

Tomor Skreli

Gjin Gjoni (relator)

Sotiraq Lubonja

Ridvan Hado

Artur Malaj

Kosovë, Thaçi mbledh partitë. Data e zgjedhjeve, 11 ose 18 qershor

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të vendosë datën e zgjedhjeve në konsultim me KQZ-në. Pasi u takua me përfaqësuesit e partive politike mëngjesin e së enjtes, kreu i shtetit kosovar deklaroi se data do të jetë 11 ose 18 qershori.

“Dëgjova opinionin e 20 partive politike dhe si President që jam, do ta respektoj. Në ditët e ardhshme do të caktoj datën e zgjedhjeve në konsultim me KQZ-në”, deklaroi Thaçi.

Shumica e përfaqësuesve të partive politike propozuan 11 qershorin në një tryezë të përbashkët, ku ndodhej kryetarja e KQZ-së, por mungonte partia e kryeministrit në detyrë, LDK.

Pak minuta para takimit, Isa Mustafa postoi një mesazh në rrjetet sociale, ku njoftonte mbledhjen e kryesisë gjatë ditës.

“LDK e fuqishme dhe unike do të ofrojë perspektivën më të mirë për Kosovën. Do të mbledhim rreth vetes të gjithë ata që ia duan të mirën këtij vendi. Vullneti i LDK-së i gërshetuar me interesat e vendit, kapërcen çdo interes tjeter!”, shkruan Mustafa në rrjetet sociale.

Presidenti Hashim Thaçi shpërndau dje legjislaturën e pestë të Parlamentit të Kosovës, menjëherë pas rrëzimit të qeverisë me 78 vota pro, 34 kundër dhe 3 abstenime.

iPhone 8, në shitje në tetor

Pas thashethemeve të fundit se iPhone i ardhshëm mund shtyhet deri në 2018, një lajm i sigurtë vjen nga Kina. iPhone 8, pajisja që duhet të festojë 10-vjetorin e telefonit të Apple, do të publikohet në shtator dhe në shitje do të dalë në tetor, duke respektuar tabelën normale të kësaj marke. Është e përditshmja ekonomike në gjuhën kineze Economic Daily News, sipas të cilës furnizuesit aziatikë të përbërësve elektronike të smartphone janë gati të nisin prodhimin.

Tmsc, Zhen Ding Technology, Kinsus Interconnect Technology dhe Simplo Technology, shkruan gazeta, kanë në program të nisin prodhimin në qershor. Ndërkaq, në Foxconn dhe në dy stabilimente të tjera, Winston dhe Pegatronpo merren me punësimin dhe trajnimin e personelit që do të merret me montimin e iPhone 8, dhe 7s e 7s Plus.

Në ndryshim nga këta dy të fundit që do të jenë një përditësim i modeleve aktuale, iPhone 8 duhet të jetë një smartphone inovativ. Gjithnjë sipas thashethemeve tasti fizik “Home” do të zhduket dhe të do të integrohet nën ekranin Oled prej 5.8 polsh.

Miratohet fleta e votimit, në listë 15 parti të regjistruara në zgjedhje

Opozita zyrtarisht nuk ka më kohë për t’u regjistruar në zgjedhjet e 18 qershorit, afat të cilin kryeministri Rama e kishtë lënë si një derë hapur për t’u bërë pjesë e garës.

Pas shumë debatesh, KQZ miratoi përbërjen e fletës së votimit, në vetëm një faqe. Në fletën e votimit, në renditjen e partive të regjistruara për zgjedhjet e ardhshme, PS renditet e fundit, numri 15 dhe pranë saj me numrin 14 është përzgjedhur sipas shortit të hedhur në KQZ, LSI.

Lista kryesohet nga Fryma e Re Demokratike, për të vijuar më pas me partitë e tjera të regjistruara. Për 3 anëtarë të KQZ, votimi për fletën e votimit është në kundërshtrim të hapur me Kodin Zgjedhor pasi shkel të drejtën e secilës prej 15 partive të regjistruara të bëjnë ankimim në Kolegj Zgjedhor.

“Shkelët cdo mundësi për zgjedhje të lira, shkelët afatet ligjore. Rendi i ditës mesa po kuptojmë qënka I porositur. E kthyet KQZ në funksion të interesave publike”, tha Vera Shtjefni.

“VendimiiI sotëm nuk i lë të drejtë asnjërës prej partive të bëjë ankimim. Morrët një vendim njësoj si në 2013”, tha Gëzim Veleshnja.

“Unë jam ai që e kam thënë që këto zgjedhje skanë për të qënë më të mira se ato që kemi bërë më parë. Ky process ndoshta do të mbahet mend si më problematiku ndonjëherë. Mungesa e PD cënoi procesin në aspektin më substancial të tij, që këto zgjedhje të jenë gjithëpërfshirëse. Por kjo është përtej meje dhe KQZ”, u shpreh kryetari i KQZ-së, Denar Biba.

Ivi Kaso, përfaqësuesi ligjor i PD në KQZ lajmëroi se vendimmarjen e sotme do ta ankimojë në Kolegjin Zgjedhor sepse sipas tij, ky institucion po paracakton fatin e zgjedhjeve.

Befasuese, Brexit ka bërë që njerëzit më të pasur të Britanisë, të pasurohen edhe më tepër

Sot në Britaninë e madhe ka më shumë milioner se kurrë më parë, pavarësisht frikës që kishte mbas daljes nga BE. Sipas listës së njerëzve më të pasur të “Sunday Times”, pasuria e 1000 familjeve më të pasura është rritur me 14% krahasuar me një vit më parë. Sri dhe Gopi Hinduja janë y njerëzit më të pasur të Britanisë, me një pasuri pre 16.2 miliard paund. Ata kanë arritur të ngrihen me 14 vende në listën e njerëzve më të pasur në botë për vitin 2017. Kjo ka ndodhur edhe me milionerë apo miliarderë të tjerë të cilët kanë investuar në biznese si nafta, gazi, bankat, etj. Ata nuk e mohojnë frikën që kanë ndjerë pas Brexit, por këtë vit ndihen më të suksesshëm se kurrë.

Majlinda Bregu jep sqarime: Pse shkova në aktivitetin e Kryeministrit në Gjirokastër

Majlinda Bregu bëri bujë dje në media kur u fokusua nga kamerat përkrah socialistëve në një aktivitet të qeverisë në Gjirokastër. Teksa demokratët protestonin në cadër, paralelisht Majlinda Bregu dëgjonte me kërshëri Kryeministrin. Përmes një statusi në facebook ajo u ka kthyer përgjigje kritikëve duke thënë se ishte në Gjirokastëe sepse bëhej fjalë për Europën.

Statusi i plotë

Majlinda Bregu: Eshte i treti vit qe Dita e Europes udheton ne kryeqendrat e kultures shqiptare. Sot ishte ne Kalane e Gjirokastres. Me nje performance te shkelqyer te Robert Bisha & Fanfara Tirana. Nuk di ku do te jete vitin tjeter, por do te jem perseri kudo ku te kujtohet dita e Bashkimit te Europes! Te asaj Europe qe u be fati im politik! Kujtdo nuk i pelqen, le te marrë fryme e te mendoje mire cila eshte e ardhmja qe Shqiperia meriton! Do ta ndjek Europen kudo te jete neper Shqiperi!”.

Jorida tregon gjininë e bebeve. Janë dy…

Deputetja simpatike e PD Jorida Tabaku këtë verë do të bëhet nënë për herë të parë. Ajo do të sjellë në jetë, jo një por dy bebe njëheresh. Në foton e parë që vetë ajo ka postuar nga pritja e ëmbël, bashkë me bashkëshortin Saimir Sallaku, na tregon dy palë pupa të bardha. Ne kemi mësuar se Jorida është në pritje të dy vajzave dhe aktualisht është në muajin e 7 të shtatzanisë.

Presidenti flet për takimin Rama-Basha: Nuk u arrit marrëveshje por negociatat vazhdojnë

Presidenti i Republikës përmes një deklarate zyrtare foli mbi takimin e sotëm Rama-Basha për gjetjen e një zgjidhje për krizën politike. Sic duket edhe në njoftim nuk ka patur një kompromis mes palëve por Nishani lë të nënkuptuar se mund të ketë takime të tjera negociimi në orët apo ditët në vazhdim. Pra duket se ka ende shpresë dhe Rama e Basha kanë lënë mundësi njëri-tjetrit për të negociuar sërish.

Njoftimi zyrtar i Presidencës për takimin e sotëm Rama Basha:

Me ftesë të Presidentit të Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani sot u zhvillua një takim midis Kryeministrit të vendit z. Edi Rama dhe Liderit të opozitës z. Lulzim Basha. Gjatë takimit palët prezantuan pikëpamjet e tyre mbi krizën politike dhe rrugët e zgjidhjes së saj. Presidenti i Republikës vijon të mbajë kontaktet me palët për gjetjen e një zgjidhjeje të mundshme mbi bazë kompromisi.

Bienalja e Mesdheut, Shqipëria kthehet në Qendër Ndërkombëtare të Artit

Kryeministri i vendit Edi Rama e ka nisur ditën e sotme me një urim ‘Mirëmëngjesi’ ndjekësve të tij në Facebook duke e shoqëruar me një video mikpritëse për pjesëmarrësit ne Bienalen e Mesdheut, që do mbahet në Shqipëri.

Më herët ishte lajmëruar nga vetë Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro se kryeqyteti shqiptar do të mirëpriste në muajin maj të këtij viti, edicionin e 18 të bienales së Mesdheut.

Ju uroj një ditë të mbarë me këtë video mikpritëse dedikuar Bienales të Mesdheut – Edicioni XVIII që për herë të parë do të ketë #Shtëpi të saj Shqipërinë🇦🇱. 230 artistë të rinj nga 23 vende të Europës dhe Mesdheut u nisën këtë mëngjes nga Bari drejt vendit tonë për të kthyer hapësirat e Tiranës dhe Durrësit në një Qendër Ndërkombëtare të Artit me 6 ditë ekspozita, koncerte, filma, performanca etj. Kjo ngjarje e madhe europiane e artit që e vendos Shqipërinë në axhendën kulturore të Europës për këtë javë, do të kulmojë më 9 Maj, në Ditën e Europës, me eventin përmbyllës në Amfiteatrin e Durrësi”, shkruan Rama.

Rama dhe Basha, në Presidencë

Kryeministri Edi Rama dhe kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha kanë mbërritur në Presidencë, ku do të ulën përballë njëri-tjetrit. Ky takim vjen pas thirrjes për dialog, të bërë dje nga presidenti në detyrë, Bujar Nishani. Thirrjes së Nishanit iu përgjigjën pozitivisht, si kryeministri Rama, ashtu edhe kreu i PD-së Basha. Ky do të jetë takimi i parë i drejtëpërdrejtë, mes Ramës dhe Bashës, që prej fillimit të protestës së PD-së, më 18 shkurt.

Kryeministri Edi Rama shoqërohet në këtë takim nga Gramoz Ruçi, ndërsa kreu i opozitës, Lulzim Basha, shoqërohet nga Edi Paloka.

Advertisement
Advertisement

EDITOR PICKS